Młodzi związkowcy NSZZPP odbyli szkolenie w Wiśle w ramach FZZ

W dniach 7-9 listopada 2012 roku w Wiśle odbyło się szkolenie. „Związki zawodowe: historia czy ważny element życia społecznego i gospodarczego? – Idee związkowe, formy działania organizacji związkowych wczoraj i dziś. – Perspektywy jutra” połączone z inauguracją działalności Komisji Młodych Forum Związków Zawodowych.

Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Pracowników Policji skierował na to szkolenie 13 młodych działaczy z całej Polski i była to najliczniejsza spośród innych reprezentacji grup zawodowych. W szkoleniu uczestniczyli młodzi związkowcy reprezentujący związki zawodowe służby zdrowia, straży granicznej, kolei, energetyków, służby więziennej, inżynierów, marynarzy, stoczniowców, hutników oraz górników.

Szkolenie miało na celu przedstawienie procesu kształtowania się idei związkowych oraz funkcjonowania struktur związków w ujęciu historycznym, aż do dnia dzisiejszego. Przedstawiono teoretyczne ujęcie konfrontacji potrzeb związków zawodowych oraz przykłady ataków na związkowość i prawa pracownicze.

W trakcie szkolenia Przewodniczący Forum Związków Zawodowych Tadeusz Chwałka wygłosił wykład na temat struktur konfederacji i działań podejmowanych na różnych poziomach organizacji oraz działalności Forum w ramach Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych, a także na arenie międzynarodowej.

1zpodp

2zpodp

Radca ds. międzynarodowych FZZ Tomasz Jasiński przedstawił działalność Forum Związków Zawodowych na arenie międzynarodowej i omówił współpracę z organizacjami związkowymi działającymi na terenie Europy.

3zpodp

Przedstawiciele Fundacji Friedricha Eberta, organizatora przedmiotowego szkolenia, zapoznali uczestników z swoją działalnością oraz historią powstania.

4zpodp

W trakcie obrad i spotkań poruszono wiele kwestii i problemów działalności związkowej na różnych szczeblach oraz przeprowadzono wiele dyskusji dotyczących przyszłości związków zawodowych. Szczególnie interesujące były warsztaty przygotowujące młodych działaczy do funkcji skutecznych mediatorów w toku dialogu czy też rokowań z pracodawcą.