Przedstawiciele z NSZZ PP na konferencji i euromanifestacji w Brukseli

W dniach 02-04 kwietnia 2014 roku z ramienia Forum Związków Zawodowych Przewodnicząca KKW NSZZ PP kol. Małgorzata Lewicka oraz Członek Prezydium kol. Łukasz Bukowski, który zarazem jest członkiem grupy roboczej międzynarodowego programu pn. CEYTUN (Central Europe Youth Trade Union Network), reprezentowali Nasz związek w Brukseli na 15 międzynarodowej konferencji zorganizowanej przez fundacje Otto Brennera, Dialogu Europejskiego i Hansa Boecklera we współpracy z Fundacją Friedricha Eberta i Europejskim Instytutem Związków Zawodowych (ETUI) pod roboczą nazwą „Creating a social Europe”.

1

Przez dwa dni (2-3 kwietnia) ponad 600 przedstawicieli związkowców i przedstawicieli różnych grup społecznych dyskutowało na temat przyszłości Europy. Uczestnicy m.in. próbowali odpowiedzieć na pytanie, czy w dzisiejszym świecie opartym na konsumpcjonizmie i rządzy pieniądza jest jeszcze miejsce min. na takie wartości, jak solidaryzm, równość, bezpieczeństwo i dobrobyt.

Podczas konferencji, odbył się także happening młodych działaczy związkowych z całej Europy ukazujący problemy młodzieży w obecnej Unii Europejskiej. Akcję przygotowała grupa robocza międzynarodowego projektu CEYTUN, wspierana przez młodych działaczy min. z Hiszpanii, Chorwacji, Grecji… Jednym z punktów było przedstawienie, które ukazywało obecną sytuację młodych ludzi w UE i możliwości które mogą ją poprawić w którym wziął udział kol. Łukasz Bukowski. Wraz z koleżankami i kolegami z Polski oraz innych krajów przedstawiał na scenie nurtujące problemy młodych ludzi z całej Unii Europejskiej.

1

Mimo wielkich starań młodych działaczy, jedynym podsumowaniem poważnego problemu Europy jakim jest bezrobocie osób młodych to brak pomysłu Komisji Europejskiej na to, co zrobić, by otworzyć rynek pracy na młodych, zdolnych, ale nadal bezrobotnych ludzi, którzy są coraz bardziej sfrustrowani i zawiedzeni tym, jak wygląda dzisiejsza Europa.

W konferencji wziął udział także Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz, który obiecał uczestnikom obrad, że w przypadku gdy zostanie na czele Komisji Europejskiej, to sprawy społeczne, w tym walka z bezrobociem, solidaryzm i wsparcie dla dialogu społecznego będą przysłowiowym „oczkiem w głowie” Komisji.

1

Po zakończonej konferencji, na specjalne zaproszenie Posła do Europejskiego Parlamentu Pana Wojciecha Olejniczka (SLD) delegacja Forum Związków Zawodowych udała się do siedziby Parlamentu Europejskiego. Podczas spotkania, kol. Małgorzata Lewicka przedstawiła Panu Posłowi nurtujące problemy Pracowników Policji w Polsce, głównie braku podwyżek od kliku lat oraz braku jakiegokolwiek systematycznego rozwiązania poprawy tego problemu. Pan Poseł Wojciech Olejniczak z uwagą wysłuchał kol. Małgorzaty Lewickiej i zasugerował, iż najszybszym możliwym sposobem wpisania Pracowników Policji do Ustawy o Policji, są rozwiązania na szczeblu europejskim. Obiecał także, iż w kolejnej kadencji Parlamentu Europejskiego zajmie się tą sprawą oraz zainteresuje nią wszystkich członków Europejskiej Frakcji S&D do której na szczeblu europejskim należy SLD.

1

Ostatniego dnia pobytu tj. 4 kwietnia, członkowie delegacji wzięli udział w Eurodemonstracji, w której szacunkowo wzięło udział ok. 50 000 związkowców z całej Europy, niezadowolonych z obecnych działań podejmowanych przez Komisję Europejską. Uczestnicy marszu przeszli głównymi ulicami Brukseli. Tradycyjnie na przedzie pochodu szli młodzi działacze, którzy ponownie pokazywali swoją dezaprobatę z traktowania młodych europejczyków, szczególnie w zakresie zatrudnienia.

1

Wracając z Brukseli do Polski, Nasi przedstawiciele są pełni optymizmu na szybką poprawę Pracowników Policji w Polsce. Mają także nadzieję, iż deklaracja przekazana przez Pana Posła Olejniczaka o zajęciem się problemami Pracowników Policji na szczeblu europejskim przyniesie wymierne efekty.

Trzeba także zauważyć, iż grupa robocza CEYTUN w sposób oryginalny przedstawiła problemy nurtujące młodzież z całej Europy. Pierwszym z efektów, jest deklaracja Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Pana Martina Schulza, iż w kolejnej kadencji będzie kładł szczególny nacisk na rozwiązywanie problemów młodych ludzi w poszczególnych krajach UE.

Tu przedstawiamy jeden z kilkunastu filmów, który został zmontowany przez młodych działaczy z grupy roboczej CEYTUN podzczas konferencji:

Tekst przygotował:
Łukasz Bukowski
Członek Prezydium KKW NSZZ PP
Członek Grupy roboczej CEYTUN.