Spotkanie wigilijne służb mudurowych

W Komendzie Głównej Straży Granicznej odbyło się spotkanie wigilijne służb nadzorowanych przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z udziałem Ministra SWiA Joachima Brudzińskiego i Sekretarza Stanu w MSWiA Jarosława Zielińskiego.

W spotkaniu, którego gospodarzem był Komendant Główny Straży Granicznej gen. bryg. SG Tomasz Praga uczestniczyli: przewodniczący sejmowej Komisji Spraw Wewnętrznych i Administracji poseł Arkadiusz Czartoryski, a także szefowie służb mundurowych podległych MSWiA, kadra kierownicza Komendy Głównej SG, komendanci oddziałów i ośrodków SG oraz duchowieństwo i przedstawiciele związków zawodowych. Obecni byli również Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Marek Łapiński,  I Zastępca Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. broni Michał Sikora i przedstawiciele Sił Zbrojnych RP. Ponadto w uroczystości udział wziął Dyrektor Wykonawczy Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej FRONTEX Fabrice Leggeri oraz przedstawiciele służb zagranicznych i oficerowie łącznikowi.- Funkcjonariusze strzegą bezpieczeństwa tych, którzy chcą świętować. Gdy inni będą świętowali, dla was będzie to czas służby – powiedział Minister SWiA Joachim Brudziński. – I za to wasze poświęcenie chcę podziękować.

– Dziś pan premier Mateusz Morawiecki skierował na moje ręce podziękowania za waszą służbę podczas niedawnej konferencji COP24. I to podziękowanie także chcę wam dziś przekazać – dodał minister. – Polscy funkcjonariusze z podniesioną głową mogą mówić, że są jednymi z najlepszych, jeśli nie najlepszymi w Europie. Dziękuję za to, że dzięki wam Polska jest krajem bezpiecznym – zakończył minister.

– Prawie 86% Polaków uważa Polskę za kraj bezpieczny, a ponad 90% mówi, że bezpiecznie jest w ich miejscu zamieszkania – powiedział Sekretarz Stanu w MSWiA Jarosław Zieliński. – Wynika to między innymi z tego, że nasze służby potrafią skutecznie rozpoznawać zagrożenia.

– Kiedy podczas mojej pierwszej służby w grudniową noc patrolowaliśmy z kolegą granicę, widziałem w domach ludzi, szykujących się do Wigilii. Wtedy zrozumiałem, że to właśnie jest służba – zwrócił się do zebranych Komendant Główny SG gen. bryg. SG Tomasz Praga. – Służba, która jest naszym powołaniem.

– Zasiadając do wigilijnej wieczerzy, pamiętajcie o waszych koleżankach i kolegach, pełniących właśnie służbę na rzecz bezpieczeństwa współobywateli i naszej ukochanej Ojczyzny – poprosił Komendant Główny Straży Granicznej.

Spotkanie zakończyło wspólne śpiewanie kolęd z towarzyszeniem muzyków z Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej.

Źródło: www.strazgraniczna.pl