Posiedzenie połączonych Komisji Senackich – Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji

W dniu 14.12.21r. Członkinie Porozumienia Organizacji Związkowych Pracowników Policji, w tym przedstawicielka NSZZ PP, uczestniczyły w posiedzeniu połączonych komisji, tj.: Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji.

Jednym z punktów tych prac była Ustawa o ustanowieniu „Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w latach 2022-2025”, o ustanowieniu „Programu modernizacji Służby Więziennej w latach 2022-2025” oraz o zmianie ustawy o Policji i niektórych innych ustaw.

Panie z Porozumienia – na posiedzeniu połączonych komisji – w sposób merytoryczny, podpierając się danymi, informowały Senatorów o trudnej sytuacji płacowej naszej grupy zawodowej. Uwypukliły też założenia „ustawy modernizacyjnej”, które – takiej wartości przeznaczonych nam zapisów – w żaden sposób nie spowodują wzrostu konkurencjności naszych wynagrodzeń oraz odpływu wykwalifikowanej kadry.

Przewodniczący Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej Pan Senator Zygmunt Frankiewicz złożył poprawkę, która zakładała ograniczenie wzrostu planowanej liczby etatów w Policji i pozostałych służbach o ok.24%, a środki uzyskane w wyniku tego działania miałyby zostać przekazane na wzrost podwyżki dla pracowników Policji i Straży Granicznej. Takie rozwiązanie umożliwia dwukrotne zwięszenie zakładanej podwyżki w Ustawie „o modernizacji” dla pracowników Policji i Straży Granicznej z 328zl na 656zl.
Poprawka została poddana głosowaniu.
Wynikiem 9 głosów za/4 przeciw poprawka uzyskała przychylność komisji.

Tekst Ustawy o ustanowieniu „Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w latach 2022-2025”, o ustanowieniu „Programu modernizacji Służby Więziennej w latach 2022-2025” zgodnie z wnioskiem połączonych komisji o wprowadzenie poprawek trafi teraz do Senatu RP, gdzie zostanie poddany dalszemu procedowaniu.