Komunikat ze spotkania Przewodniczącej KKW NSZZ Pracowników Policji z Szefem Służby Cywilnej

W dniu  17 listopada 2016 roku Szef Służby Cywilnej Dobrosław Dowiat-Urbański spotkał się z Przewodniczącą  Krajowej Komisji Wykonawczej  Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Pracowników Policji

W spotkaniu ze strony NSZZ Pracowników Policji uczestniczyły Małgorzata Lewicka – Przewodnicząca Krajowej Komisji Wykonawczej Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Pracowników Policji oraz Marlena Matusik – aplikant radcowski z Kancelarii Prawnej Kijewski Graś sp. k., zapewniającej obsługę prawną KKW NSZZ PP. W spotkaniu ze strony Departamentu Służby Cywilnej , poza Ministrem Dobrosławem Dowiatem-Urbańskim, Zastępcą Dyrektora  DSC Panem Michałem Graczykiem uczestniczyli również  także przedstawiciele DSC odpowiedzialni za sprawy pracownicze, finanse i legislację.

W pierwszej kolejności omówiono sytuację pracowników Policji zatrudnionych w laboratoriach kryminalistycznych Policji, dyskryminowanych w stosunku do funkcjonariuszy  pełniących służbę         w laboratoriach i wykonujących taką samą pracę. Szef Służby Cywilnej zapewnił, że problem ten jest przedmiotem zainteresowania Ministra – Szefa Służby Cywilnej od 2014 roku, kiedy to na prośbę Komitetu Stałego Rady Ministrów przygotowano analizę warunków pracy członków służby cywilnej zatrudnionych w laboratoriach podległych wszystkim resortom Rady Ministrów. Na podstawie tejże analizy sformułowano dwie rekomendacje. Pierwsza dotyczyła przyznania pracownikom laboratoriów kryminalistycznych Policji dodatkowych urlopów z tytułu pracy w warunkach szkodliwych, na warunkach obowiązujących obecnie dla funkcjonariuszy. Druga obejmowała tą zmianą pracowników wszystkich laboratoriów. W obecnej kadencji, na prośbę Przewodniczącego Komitetu Stałego RM, Departament Służby Cywilnej w chwili obecnej dokonuje aktualizacji wspomnianej analizy. Resorty zostały zobowiązane do przekazania zaktualizowanych informacji do DSC w terminie do 30 listopada 2016 roku. Nowa analiza powstanie zapewne na początku 2017 roku. Szef Służby Cywilnej zapewnił, że działania NSZZ Pracowników Policji mające na celu zlikwidowanie obecnie istniejących nierówności mogą liczyć na jego pełne poparcie, z tym zastrzeżeniem, że działania Szefa Służby Cywilnej będą zmierzać do likwidacji stwierdzonych różnic dla członków korpusu służby cywilnej zatrudnionych we wszystkich laboratoriach.

Podczas spotkania przedstawiono także postulaty NSZZ Pracowników Policji związane z przyznaniem pracownikom Policji rekompensaty za pracę w godzinach nadliczbowych w postaci zwiększonego wynagrodzenia lub urlopu w zwiększonym wymiarze. Również ten postulat spotkał się z poparciem Szefa Służby Cywilnej. Jednakże, z uwagi na toczące się obecnie postępowanie przez Trybunałem Konstytucyjnym wywołane wnioskiem Rzecznika Praw Obywatelskich w tej materii, DSC wstrzymuje się z podjęciem jakichkolwiek działań do czasu jego zakończenia, zaś stanowisko Szefa Służby Cywilnej w zakresie niezbędnych zmian w ustawie o służbie cywilnej zależne będzie od zakresu stwierdzonych przez Trybunał naruszeń. Przedstawiciele NSZZ Pracowników Policji wskazali na specyfikę pracy w Policji, polegającą m.in. na zapewnieniu funkcjonariuszom  wsparcia administracyjnego, logistycznego i technicznego w wykonywaniu ich służby, w wyniku czego czas pracy pracowników cywilnych Policji musi być dostosowany do czasu wykonywania służby przez funkcjonariuszy. Nie bez przyczyny mówi się, że Policja nie może wykonywać swoich zadań bez pracowników Policji. Ze specyfiką tą w praktyce łączy się problem nadgodzin, będący w opinii NSZZ Pracowników Policji zjawiskiem powszechnym i nieuniknionym w Policji. Szef Służby Cywilnej okazał zrozumienie dla niezadowolenia pracowników Policji z obecnej regulacji prawnej, jednak ponownie wskazał, że jakiekolwiek działania Szefa Służby Cywilnej  będą zmierzały do objęcia nowelizacją obecnych przepisów w celu objęcia nowymi zasadami rekompensowania pracy w godzinach nadliczbowych wszystkich członków korpusu służby cywilnej.

Jak podkreślono, oba powyższe zagadnienia były i stale są przedmiotem wnikliwego zainteresowania    i analiz Szefa Służby Cywilnej.

Następnie omówiono inicjatywę NSZZ Pracowników Policji w zakresie wpisania do ustawy o Policji przepisów szczególnych, porządkujących status prawny pracowników Policji (choćby poprzez określenie generalnych zasad dokonywania podziału stanowisk na cywilne i służbowe), usuwających istniejące od lat nierówności i problemy tej grupy zawodowej oraz realizujące postulaty zgłaszane nie tylko przez samych pracowników, ale nawet przez pracodawców. Inicjatywa nie spotkała się z poparciem Szefa Służby Cywilnej. Zdaniem przedstawicieli DSC, wszelkie zmiany powinny być wprowadzane poprzez nowelizację ustawy o służbie cywilnej i pozostałych ustaw regulujących stosunek pracy pracowników Policji.

Ze strony związkowej padło także pytanie o tak potrzebny wzrost kwoty bazowej. Odpowiedź nie była niestety optymistyczna. Na 2017 rok zaplanowano również  „zamrożenie” wysokości kwoty bazowej, ze względu na przegląd wydatków budżetowych. Jednakże, jak poinformowano  przedstawicieli NSZZ Pracowników Policji że ewentualne  podniesienie  wysokości kwoty bazowej może nastąpić od 2018 roku przy projektowania budżetu na 2018 rok .

Opracowała: Marlena Matusik, Małgorzata Lewicka