Warto rozważyć poniższą rekomendację…w imię krzywdy, zgodnie z prawem!
Mówimy dyskryminacji płacowej DOŚĆ!
Art. 18(3c) Kodeksu pracy mówi:
§1. Pracownicy mają prawo do jednakowego wynagrodzenia za jednakową pracę lub za pracę o jednakowej wartości.
§3. Pracami o jednakowej wartości są prace, których wykonywanie wymaga od pracowników porównywalnych kwalifikacji zawodowych, potwierdzonych dokumentami przewidzianymi w odrębnych przepisach lub praktyką i doświadczeniem zawodowym, a także porównywalnej odpowiedzialności i wysiłku.
Zajmujesz stanowisko specjalistyczne, koordynujące a zarabiasz tyle samo lub podobnie co osoba na stanowisku robotniczym i obsługi? I choć w większości przypadków wina nie leży po stronie naszego kierownictwa, tylko systemu za jaki odpowiada rząd – złóż skargę do Państwowej Inspekcji Pracy na taką formę dyskryminacji. Dyskryminacji płacowej, która jest niezgodna z Kodeksem pracy, bo w myśl przytoczonych powyżej przepisów pracownicy mają prawo do jednakowego wynagrodzenia za jednakową pracę lub za pracę o jednakowej wartości.
Nie możemy dłużej przymykać oczu na fakt, że wkrótce większość z nas, niezależnie od tego co robi, jaka spoczywa na nas odpowiedzialność, zarabia płacę oscylującą wokół minimalnej krajowej.
Mówimy dość zaniedbaniom rządu!
W jaki sposób należy zgłosić zawiadomienie do Państwowej Inspekcji Pracy?
Skargi dotyczące naruszania praw pracowniczych mogą być zgłaszane do Państwowej Inspekcji Pracy pisemnie, telegraficznie lub za pomocą telefaksu, poczty elektronicznej, formularza e-skargi, a także ustnie do protokołu.
Dlatego, jako akt desperacji, który od lat nie znajduje zrozumienia ze strony rządu, który winien zapewnić narzędzia finansowe do tego, by nasze kierownictwo nie łamało prawa ZŁÓŻ SKARGĘ do Państwowej Inspekcji Pracy. Najprostszą drogą jest zalogowanie się do linku poniżej i krok po kroku wypełnienie formularza. Zeskanujcie swoje zakresy obowiązków, karty opisu stanowiska pracy, wyniki wartościowania i załączcie je do skargi.
Czy PIP zapewni osobie zgłaszającej skargę anonimowość? Zgodnie z art. 44 ust. 3 ustawy z dnia 13 kwietnia 2007 r. o Państwowej Inspekcji Pracy, inspektor pracy jest zobowiązany do nieujawniania informacji, że kontrola przeprowadzana jest w następstwie skargi, chyba że zgłaszający skargę wyrazi na to pisemną zgodę.
31 października 2022 roku to dzień kiedy zaczynamy!
Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjny