W dniach 16 i 17 lutego 2012 r. w gmachu Komendy Głównej Policji odbyła się narada służbowa kadry kierowniczej policji poświęcona podsumowaniu działań Policji za rok 2011. Naradę poprowadził nadinsp. Marek Działoszyński – Komendant Główny Policji oraz jego zastępcy : nadinsp. Andrzej Rokita i insp. Arkadiusz Letkiewicz. Udział w naradzie wzięli Komendanci Wojewódzcy Policji, Komendanci Szkół Policji, Dyrektorzy Biur KGP oraz przedstawiciele zwiazków działających w Policji, NSZZ Pracowników Policji reprezentowała : Małgorzata Lewicka – przewodnicząca KKW NSZZ Pracowników Policji.
Naradę w pierwszym dniu rozpoczął Komendant Główny Policji nadinspektor Marek Działoszyński, który na wstępie przedstawił Komendantów Wojewódzkich Policji, którzy objęli nowe jednostki wojewódzkie w kraju.
Następnie przedstawił aktualne cele stojące przed Policją:
- zapewnienie porządku podczas EURO 2012,
- przygotowanie policji do nowego systemu emerytalnego,
- nakreślenie głównych kierunków pracy Policji na lata 2013-2015,
- zmiana przepisów i procedur związanych z poszukiwaniem osób zaginionych.
W dalszej części narady zostały omówione tematy w zakresie podsumowania działań służb kryminalnych i służb logistycznych za rok 2011.
Zastępca Komendanta Głównego Policji insp. Arkadiusz Letkiewicz podsumowując „logistykę” poinformował między innymi o wysokości środków finansowych, które jako zobowiązania przechodzą z roku 2011 na rok 2012 w płacach i pochodnych oraz wydatkach rzeczowych. Ponadto podniósł konieczność rozważenia zmian zasad zakupów centralnych dla policji, w tej sprawie poświecone zostanie odrębne spotkanie z szefami służb logistyki, jak również poinformował, że w najbliższym czasie zostanie przeanalizowana zasadność dalszego funkcjonowania Centrum Usług Logistycznych.
Po przerwie na naradę przybył Minister Spraw Wewnętrznych Pan Jacek Cichocki, znacznie wcześniej niż ujęto w programie. Program przewidywał wystąpienie Ministra około godz.15.00 a następnie miało nastąpić omówienie przez przedstawicieli organizacji związkowych, najważniejszych spraw wynikających z bieżącej działalności związkowej.
W swoim krótkim wystąpieniu minister Jacek Cichocki odniósł się do sentymentalnych wspomnień, mówił o szacunku do munduru, o prestiżu funkcjonariusza i określił policjanta symbolem Państwa (nawiązując do lat dzieciństwa swojego ojca). W dalszej części wystąpienia podsumował zaangażowanie policji w okresie naszej prezydencji, wspomniał o zapewniu jakości i komforcie pracy policjanta, o warsztacie jego pracy – mundurze, samochodzie, płacy. Wystąpienie nie zawierało konkretów odnośnie zasad nadzoru MSW nad Policją.
Minister Jacek Cichocki nie odniósł się ani słowem do postulatów przedstawicieli organizacji związkowych kierowanych od wielu miesięcy do MSW.O pracownikach Policji wspomniano jedynie w kontekście omawiania tematu o stanie przygotowania polskiej policji do Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej przedstawiając ich zadania do realizacji podczas EURO 2012 a dotyczące między innymi:
- obsługa logistyczna związków taktycznych,
- organizacja systemu łączności i informatyki,
- obsługa logistyczna zagranicznych sił wsparcia,
- obsługa logistyczna środków transportu,
- obsługa finansowa.
Po przerwie Minister Spraw Wewnętrznych Jacek Cichocki nie przybył już na naradę, czym okazał jawne lekceważenie organizacjom związkowym, których przedstawiciele mieli przygotowane pytania i tematy licząc na możliwość bezpośredniego przekazania ich szefowi resortu. W imieniu Krajowej Komisji Wykonawczej NSZZ Pracowników Policji kol. Małgorzata Lewicka poinformowała o prowadzonej przez nasz Związek akcji pisania listów do Ministra Spraw Wewnętrznych oraz poruszyła kilka najważniejszych dla nas tematów dotyczących :
- planowanego spotkanie Pana Ministra z pracowniczymi związkami zawodowymi,
- podwyżek płac w 2012 roku dla pracowników Policji,
- kontynuacji programu modernizacji na lata 2013 – 2017,
- zatrudniania emerytów w jednostkach organizacyjnych Policji.
Przedstawiciele związków wyrazili swoje kategoryczne niezadowolenie z postawy Ministra wobec organizacji związkowych. Niezadowolenie strony związkowej oraz tematy i pytania poruszone podczas narady zostały przekazane Panu Komendantowi Głównemu Policji, który zobowiązał się do przekazania naszego stanowiska Panu Ministrowi.
Istnieje jednak uzasadniona obawa, że te materiały zostaną potraktowane tak jak związkowcy – czyli zignorowane i pominięte milczeniem. Oby takie podejście do swoich obowiązków nie udzieliło się pracownikom Policji.