Narada służbowa kadry kierowniczej Policji w Szczytnie z udziałem przedstawicieli organizacji związkowych

W dniach 15 i 16 maja br. w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie odbyła się narada służbowa kadry kierowniczej Policji. W naradzie uczestniczyli również przedstawiciele organizacji związkowych działających w Policji. Poniżej przedstawiamy treść komunikatu sporządzonego po naradzie przez Przewodniczącą KKW NSZZ Pracowników Policji Małgorzatę Lewicką.

„Przedmiotem spotkania było omówienie zasad i najważniejszych problemów we współpracy Komendantów Wojewódzkich, Komendanta Stołecznego Policji, Komendantów Szkół Policji ze związkami zawodowymi. Na  początku spotkania Przewodnicząca KKW NSZZ Pracowników Policji wraz z przedstawicielkami pozostałych związków cywilnych Policji podziękowały nadinsp. Józefowi Gdańskiemu – Komendantowi Wojewódzkiemu Policji w Olsztynie za dotychczasową współpracę na rzecz pracowników Policji  i NSZZ Pracowników Policji. Podczas spotkania z kadrą kierowniczą kolejno głos zabierały Małgorzata Lewicka Przewodnicząca KKW, Barbara Szerlowska – Heman Przewodnicząca ZK ZZPC MSWiA ds. Policji, BOR i MSWiA  oraz Danuta Hus Przewodnicząca ZZ Pracowników Policji Komisji Krajowej.

Przewodnicząca KKW Małgorzata Lewicka w swoim krótkim wystąpieniu poinformowała Panów Komendantów o działaniach, jakie zostały podjęte wspólnie przez organizacje związkowe działające  w ramach MPOZ w ostatnim okresie czasu, a dotyczące między innymi :

• na podstawie przyjętego w dniu 7 maja 2014 r. Dezyderatu nr 2 przez Komisję Spraw Wewnętrznych wnioskującego o systemowe uregulowanie potrzeb płacowych pracowników cywilnych w służbach mundurowych resortu spraw wewnętrznych, strona związkowa zwróciła się do parlamentarzystów, kierownictwa MSW i KGP o poparcie naszych działań związanych ze wznowieniem prac nad Ustawą o ustanowieniu „Programu modernizacji Policji w latach 2016-2019” z uwzględnieniem wzrostu wynagrodzeń pracowników;
  • przekazania do legislacji sejmowej projektu zapisu zmian do Ustawy o Policji w kwestii dot. włączenia do w/w Ustawy pracowników Policji;
  • przekazania informacji ze spotkania z Przewodniczącym Sejmowej Komisji Spraw Wewnętrznych Panem Posłem Markiem Wójcikiem;
  • przekazania informacji o dalszych działaniach organizacji związkowej związanych z „odmrożeniem” przez Rząd wynagrodzeń sfery budżetowej od 2016 r.

W trakcie  dalszego spotkania kol. Barbara Szerlowska-Heman  poinformowała o występujących w niektórych jednostkach niewłaściwych relacjach we współpracy z komendantami jednostek Policji każdego szczebla, a dot. między innymi braku uzgodnień ze strona związkową regulaminów obowiązujących w jednostkach, zasad podziału środków na  nagrody tzw. 3%. Następnie kol. Danuta Hus w swoim wystąpieniu nawiązała do trudnych relacji pomiędzy Komendantem Wojewódzkim Policji w Lublinie, a organizacją związkową. Ustalono, że w powyższej sprawie odbędzie się spotkanie w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Lublinie kierownictwa KWP, organizacji związkowej przy udziału Pełnomocnika Komendanta Głównego Policji do kontaktów  ze związkami zawodowymi Panem dr insp. Tomaszem Szankinem. W dniu 16 maja 2015 r. w WSPol w Szczytnie odbyła promocja absolwentów Wyższej Szkoły Policji, w której również udział wzięła Przewodnicząca KKW”.