W dniu 18 stycznia 2012 roku na zaproszenie Komendanta Głównego Policji nadinsp. Marka Działoszyńskiego odbyło się spotkanie Kierownictwa służbowego KGP z przedstawicielami pracowniczych organizacji związkowych działających w strukturach Policji.
Na spotkaniu strona służbowa reprezentowana była przez Komendanta Głównego Policji nadinsp. Marka Działoszyńskiego, Zastępcę Komendanta Głównego Policji ds. Logistyki insp. Arkadiusza Letkiewicza, Dyrektora Biura Finansów KGP Panią Elizę Wójcik, Dyrektora Biura Kadr i Szkolenia KGP insp. Bogdana Jóźwiaka, Pełnomocnika KGP ds. kontaktów ze związkami zawodowymi Pana Jana Gaładyka natomiast NSZZ Pracowników Policji reprezentowany był przez Przewodniczącą KKW Małgorzatę Lewicką, Wiceprzewodniczącego KKW Dariusza Bulandę oraz Członka Prezydium Wiesława Rajcę. Ponadto w spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele ZZPP w Katowicach a także ZZPC MSWiA.
Przed oficjalnym otwarciem spotkania nadinsp. Marek Działoszyński oraz insp. Arkadiusz Letkiewicz osobiście przywitali się z każdym przedstawicielem strony związkowej. Przewodnicząca KKW NSZZ Pracowników Policji Małgorzata Lewicka na początku spotkania złożyła na ręce nadinsp. Marka Działoszyńskiego wiązankę kwiatów oraz gratulacje z okazji awansowania na stanowisko Komendanta Głównego Policji życząc podejmowania dobrych decyzji oraz lepszej współpracy ze związkami, deklarując ze swej strony wsparcie dla Pana Komendanta.
Po prezentacji przedstawicieli wszystkich organizacji związkowych zaproszonych na spotkanie nadinsp. Marek Działoszyński zadeklarował otwartość i chęć ścisłej współpracy ze związkami zawodowymi. Zaznaczył, iż należy wypracować takie formy współpracy, aby można było rozmawiać o wszystkim, aby odnaleźć wspólną platformę porozumienia – „wszystko, co jest do zrobienia w ramach realnych możliwości pracodawcy, co jest korzystne dla pracowników – będziemy starać się realizować” . Komendant Główny Policji podkreślił, że nie ma nic do ukrycia, jest otwarty na dialog i współpracę.
Pan nadinsp. Marek Działoszyński w swym wystąpieniu zaznaczył, że nie chce i nie może wkraczać w obszary decyzji, gdzie suwerenem jest właściwy Komendant Wojewódzki, Miejski i Powiatowy – pracodawca. Zdaniem Pana Komendanta przykładem takiego obszaru jest suwerenność pracodawców w dysponowaniu funduszem nagród. Reprezentant NSZZ Pracowników Policji Dariusz Bulanda prezentując stanowisko związku w powyższej kwestii podkreślił, że związek zawodowy nigdy nie kwestionował suwerenności i samodzielności pracodawców w tym zakresie, lecz często spotykany brak transparentnych i czytelnych zasad. Pan Komendant kontynuując swą wypowiedź pozytywnie ocenił postulaty pracowniczych organizacji związkowych mające na celu podwyższenie wynagrodzeń pracowników Policji. Dostrzega również pewne możliwości w ramach obecnego budżetu jednak wymaga to dokładnej analizy, rozwagi w działaniu oraz współpracy na linii pracodawca – związki zawodowe.
Wypowiedzi przedstawicieli NSZZ Pracowników Policji oraz pozostałych organizacji związkowych naznaczone były troską oraz determinacją w walce o dobro wszystkich pracowników bez względu na ich przynależność związkową i status zawodowy. Zauważono również, że rozdrobnienie pracowniczych organizacji związkowych działających w Policji nie wpływa pozytywnie na skuteczność działania.
W trakcie dyskusji poruszane były tematy, które pozostały w sferze zainteresowania związków zawodowych a dotyczyły między innymi :
- niedoszacowania budżetu Policji na 2012 rok,
- braku zabezpieczenia środków finansowych na realizację podwyżki minimalnego wynagrodzenia za pracę od 1 stycznia 2012 r.,
- braku środków finansowych na pokrycie skutków podwyższenia min. wynagrodzenia ( m. innymi – dodatki za pracę w porze nocnej, dodatek stażowy ),
- braku środków finansowych na pokrycie podwyżki od 1 lutego 2012 r. składki rentowej płaconej przez pracodawcę,
- braku informacji dot. realizacji projektu modernizacji Policji na lata 2013-2016,
- braku ustalonych standardów w zakresie realizacji zadań pracodawcy w obszarze profilaktycznej opieki zdrowotnej,
- braku właściwej komunikacji strony służbowej i związkowej w sprawach dotyczących i objętych przepisami prawa pracy.
Przedstawiciele organizacji związkowych w dalszej części spotkania poruszyli jaszcze tematy dotyczące – nagradzania pracowników policji, dalszego funkcjonowania CUL, braku środków na wydatki rzeczowe jednak Komendant Główny Policji, a także jego zastępca dr Arkadiusz Letkiewicz zwrócili się do organizacji związkowych, aby dzisiejsze spotkanie potraktować, jako początek budowania prawidłowych relacji ze związkami zawodowymi natomiast o konkretnych propozycjach i rozwiązaniach będzie można rozmawiać, gdy obecne kierownictwo przeprowadzi dokładną analizę budżetu oraz rozwiązań organizacyjnych. Przedstawiciele NSZZ Pracowników Policji wychodząc naprzeciw oczekiwaniom strony służbowej w trakcie spotkania złożyli na ręce Komendanta Głównego Policji pismo określające katalog zagadnień wymagających pilnej realizacji i podjęcia rozmów zarówno na szczeblu, KGP jak i ministerialnym.