Przedstawiamy osiemnasty post z cyklu “Każdy inny – wszyscy niezbędni!”, w którym chcemy pokazać jak ważnymi zadaniami dla prawidłowego funkcjonowania Policji zajmują się pracownicy Polska Policja
Poprzednio przybliżyliśmy siedemnaście stanowisk, które zajmują pracownicy Policji m.in biegłego w laboratorium kryminalistycznym, pilota, kucharza (na końcu postu znajdziesz linki), dziś zajmiemy się stanowiskiem, które dba o szeroko rozumiane bezpieczeństwo pracy i służby – stanowisko ds. BHP.
W zakresie zadań osób zatrudnionych na tym stanowisku znajduje się przeprowadzanie kontroli warunków pracy, przestrzegania przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, bieżące informowanie pracodawcy o stwierdzonych zagrożeniach zawodowych wraz z wnioskami zmierzającymi do usuwania zagrożeń.
Jednym z najważniejszych obowiązków behapowca jest prowadzenie postępowań powypadkowych funkcjonariuszy i pracowników Policji, pomoc w ustalaniu okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy, prowadzenie rejestrów dotyczących wypadków przy pracy, a także przechowywanie wyników badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy.
Osoby zatrudnione na tym stanowisku sporządzają coroczne analizy stanu bezpieczeństwa i higieny pracy oraz instrukcje ogólne z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy.
Biorą również udział w dokonywaniu oceny ryzyka zawodowego związanego z wykonywaniem służby i pracy oraz doradztwo w zakresie organizacji pracy i w ocenie występowania czynników niebezpiecznych, szkodliwych dla zdrowia i warunków uciążliwych.
Behapowiec bierze także udział w komisjach zakładowych zajmujących się problematyką bezpieczeństwa i higieny pracy, w tym zapobieganiem chorobom zawodowym i wypadkom przy pracy.
Osoby zatrudnione na tym stanowisku organizują i prowadzą również szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, zapewniają właściwą adaptację zawodową nowozatrudnionych pracowników/policjantów oraz inicjują i rozwijają na terenie zakładu pracy różne formy popularyzacji problematyki bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ergonomii.
Jednocześnie chcemy podkreślić, że pracownicy Policji zatrudnieni na stanowiskach ds. bezpieczeństwa i higieny pracy są wysokiej klasy specjalistami. Często prywatnie podnoszą swoje kompetencje, uzyskując kolejne certyfikaty, a niestety ich wynagrodzenie wciąż nie jest adekwatne
do odpowiedzialności jaka na nich spoczywa.
Jeżeli podoba Ci się ta seria daj znać – like/komentarz na Naszym Facebook
Jeżeli chcesz aby zwiększyła się świadomość co do roli pracowników Policji – udostępnienij post na Facebook
Poprzednie posty
Nr 1 – Informatyk
Facebook
Nasza strona https://nszz-pp.pl/?p=7216
Nr 2 – Sprzątaczka
Facebook
Nasza strona https://nszz-pp.pl/?p=7233
Nr 3 – Finansista
Facebook
Nasza strona https://nszz-pp.pl/?p=7246
Nr 4 – Konserwator
Facebook
Nasza strona https://nszz-pp.pl/?p=7275
Nr 5 – Pełnomocnik ds. OIN
Facebook
Nasza strona https://nszz-pp.pl/?p=7289
Nr 6 – Mechanik
Facebook
Nasza strona https://nszz-pp.pl/?p=7307
Nr 7 – Kadrowiec
Facebook
Nasza strona https://nszz-pp.pl/?p=7335
Nr 8 – Rusznikarz
Nasza strona https://nszz-pp.pl/?p=7349
Nr 9 – Stanowisko do spraw poszukiwań międzynarodowych
Nasza strona https://nszz-pp.pl/?p=7383
Nr 10 Kucharz
Nasza strona https://nszz-pp.pl/?p=7411
Nr 11 Biegły Laboratorium Kryminalistyczne
Nasza strona https://nszz-pp.pl/?p=7433
Nr 12 Pilot
Nasza strona https://nszz-pp.pl/?p=7470
Nr 13 Sekretarka
Nasza strona https://nszz-pp.pl/?p=7495
Nr 14 Psycholog
Nasza strona https://nszz-pp.pl/?p=7831
Nr 15 Hydraulik
Nasza strona https://nszz-pp.pl/?p=7886
Nr 16 Stanowisko ds. Skarg i Wniosków
Nasza strona https://nszz-pp.pl/?p=7894
Nr 17 Stanowisko ds. Obsługi Stanowiska Kierowania w Jednostce
Nasza strona https://nszz-pp.pl/?p=7947